Péče o novorozence
Níže najdete několik základních informací o péči o novorozence. Kdykoliv si ale nebudete vědět rady, obraťte se prosím na nás. 😊
Strava
Kojení či umělé mléko á 3h, po překonání novorozenecké žloutenky dle chuti dítěte, dávka je 150-180ml/kg/ den.
Příklad: Miminko má 4 kg, minimální denní dávka je 150*4, tj. 600ml na den. Při krmení po třech hodinách, tj. 8 dávek denně 600:8 = 75 ml je minimální jedna dávka krmení.
Péče o pupek
Dezinfekce Octenisept nebo 60% líh 2x denně až do zahojení.
Sledovat okolí pupku, při krvácení, hnisavé sekreci či zarudnutí se ihned dostavit ke kontrole.
Novorozenecká žloutenka
Ve většině případů žloutenka pomalu vymizí. Přesto je důležité dítě sledovat a v případě výrazného zežloutnutí, spavosti, odmítání mléka ihned navštívit lékaře.
Prevencí zhoršení stavu je pravidelné kojení/krmení, zpočátku neprodlužovat interval na více než 3-4 hodiny.
Opruzeniny
Častěji měnit pleny, oplachovat vodou, nepoužívat vlhčené ubrousky, mazat tenkou vrstvou např. Sudocremu nebo Silvertanu.
Bolesti bříška
Prevencí bolestí bříška je nechat miminko odříhnout po každém kojení, strava kojící maminky bez dráždivých a nadýmavých potravin, polohování na bříško pod dohledem, probiotika.
Pomoc při bolesti: nošení v klubíčku, Espumisan/Balonix/Babycalm/Colental, masáže bříška.
Bolesti bříška nebo přímo koliky jsou u miminek běžné, není třeba se děsit, důležité jsou pevné nervy a trpělivost.
Varovné známky: zvracení obloukem, tvrdé bříško, neschopnost přijímat stravu, celková změna stavu
Teplota:
V případě teploty nad 37,5°C u novorozence vždy ihned srážíme teplotu čípky – Nurofenem (5mg – 7,5 mg/kg/dávku) nebo Panadolem (10-15mg/kg/dávku) a sledujeme celkový stav miminka.
Pokud teplota přetrvává, je u novorozence vždy vhodná kontrola lékařem. Na vyšetření je dobré přinést i moč – odebírá se do nalepovacích sáčků dostupných v lékárně.
Varovné známky: nelze srazit teplotu, miminko odmítá tekutiny, zvláštní zbarvení kůže či skvrny na kůži, miminko přestalo močit…
Rýma, kýchání:
Prokapávat nosík mořskou vodou, odsávat, zvýšená poloha hlavičky.
Ačkoliv se nejedná o lék proti kašli, mnohým kojencům při kašli pomáhají Fenistil kapky.
Péče o kůži: suchou olupující se kůži můžete promazávat mastmi bez obsahu parfémů či jiných dráždivých příměsí, např.: Infadolanem, Dexerylem, bambuckým máslem, Biodermou ABC Derm apod. Miminko lze koupat v olejové lázni – např. Linola.





